
Ми вміємо творити красу
Граніт як будівельний і оздоблювальний матеріал
10.01.2014 13:15
Граніт з глибини століть і до наших днів вважався і вважається одним з найпоширеніших обробних і будівельних натуральних матеріалів. Він практично не поглинає вологу, дуже стійкий до перепадів температури і забруднення. Граніт на століття зберігає свої властивості, і при цьому ніколи не старіє.
Граніт є одним з основних і одночасно древніх магматичних порід. Матеріал, випліскуючись з розжарених глибин Землі, тверднучи, утворює масив з кристалів слюди, польового шпату і кварцу, що добре сформувалися. При цьому він має характерну, властиву лише йому зернисту структуру. По цій зернистості граніт ділиться на три види. Дрібнозернистий, утворюваний з «зерен» розміром до двох мм, середньозернистий, від двох до п'яти міліметрів, і грубозернистий, величина зерен в якому перевищує п'ять міліметрів.
Граніт є візитною карткою нашої планети, оскільки не виявлений ні на одному другом небесному тілі окрім Землі до цих пір. Граніт дуже хороший як для будівельних робіт, будучи масивним, міцним матеріалом, стійким до механічних пошкоджень і змін довкілля, так і для проведення яких-небудь декоративних робіт завдяки своїй особливій структурі, а також багато чисельному забарвленню. Найчастіше він буває світло - або темно-сірим. Але зустрічається граніт, завдяки різному складу слюди і шпатів що має самі різні відтінки. Він може бути помаранчевим, рожевим, червоним, голубувато-сірим і навіть голубувато-зеленим. Найбільш переважний для декоративних робіт серед всієї маси забарвлень зеленувато-блакитний, червоний і світло-сірий з блакитним відтінком гранули.
Також граніт розрізняється за якістю, що впливає на спосіб видобутку. Найбільш поширений на просторах України, але, на жаль, і найгірший спосіб видобутку – за допомогою вибуху. У скельній породі, застосовуючи буріння, роблять отвір, в який закладаю заряд, який потім підривають. Після чого серед розколених шматків породи вибирають найбільші, які потім розпилюють на плити. Плюс такого видобутку лише в одному – дешевизна.
Найбільш же поширений в світі зараз метод відколювання шматків породи із застосуванням спеціальної повітряної подушки. У масиві, як і у випадку з першим методом, буриться отвір, в який закладається резервуар, що згодом накачується повітрям. Такий спосіб зводить до мінімуму утворення мікротріщин, дає відмінну можливість контролювати розлом, і у багато разів зменшує утворення відходів. У сучасній галузі видобутку граніту зараз набирає популярність ще один метод – це метод каменеріза. Такий метод дозволяє практично повністю уникнути появи мікротріщин в готовій продукції, а також дає можливість повністю контролювати об'єм видобутку і найраціональніше використовувати родовище.
Граніт, як і будь-який обробний і будівельний матеріал, володіє своїми плюсами, але і мінуси у нього є теж, правда їх значно менше, чим плюсів. Основним його мінусом можна назвати дуже велику вагу. Граніт є одним з найбільш важких будівельних і обробних матеріалів. Тому будь-яке будівництво, будь-яка обробка вимагають додаткових обчислень з врахуванням ваги цього матеріалу, товщини плит, кількості використовуваного матеріалу, а також граничної обережності в зведенні масивних споруд. Хоча це зовсім не означає, що від граніту потрібно відмовлятися при будівництві і декорі, адже плюсів набагато більше.
Одним з найголовніших плюсів, поза сумнівом, є довговічність граніту. Це дозволяє використовувати його для зовнішнього облицювання будівель. Підтвердженням цьому служать десятки тисяч старих будівель, розташованих по всьому світу, оброблених гранітом, які до цих пір, якщо вони не піддавалися механічній дії з боку людини, не втратили первозданного зовнішнього вигляду, зберігши свою потужність і монументальність в часі. Також не менш важливим плюсом є краса граніту.
Важко зустріти матеріал, що найгармонійніше поєднує в собі витонченість і потужність, ефектність і строгість. Будівлі, оброблені гранітом, приголомшують і не стільки своїм прекрасним зображенням, а й полонить красою, що заставляє захоплюватися майстерністю творців і природи, що породила настільки чудовий матеріал. До того ж гранітне облицювання, при дотриманні правил будівництва і наявність прямих рук у будівельників служитиме, без сумніву, вічно. Цей факт позначається на тому, що зараз значно зросло число приватних будівель, при будівництві яких у внутрішній і зовнішній обробці використовується граніт. Монументальність, практичність, надійність, неймовірна різноманітність забарвлень, здатність, залежно від бажання замовника, бути як пафосно-монументальним, так і затишно-теплим, можливість набувати будь-якої форми під долотом умілого майстра. Все це робить граніт незамінним матеріалом в сучасному будівництві.
—————